5 tipů pro zelenější domácnost

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že narození dítěte přináší do fungování domácnosti mnoho změn. Když pominu absolutní změnu životního rytmu a spánkovou deprivaci, mnoho rodičů začne více myslet na budoucnost. S příchodem potomka se totiž objevuje potřeba něco mu tady zanechat, ať už je to fungující firma nebo rodinný dům. Hodně rodičů začne citlivěji vnímat i prostor, ve kterém žijeme. Pro takové rodiče je to, co chtějí svým dětem zanechat v dobrém stavu, spíš životní prostředí a stav společnosti. A tak učíme děti slušně se chovat k ostatním i k přírodě.

Víte ale které konkrétní změny v domácnosti udělat, aby byl jejich dopad na životní prostředí citelný? Do čeho se pustit hned a co může naopak počkat?

Dnešní článek na blog pro vás napsala Kristýna Pirklová, která má za sebou roky zkušeností z práce pro společnost Zelená domácnost. Přejeme příjemné čtení.

Víme, že příklady táhnou a že správně aktivizovaná společnost dokáže velké věci. Když tedy každý začne u sebe, můžeme se jako společnost posunut hodně dopředu. Abychom ale u změny vydrželi, nesmí být příliš omezující a násilná. Musí být pozvolná a dobře začlenitelná do chodu domácnosti, která se kvůli malému dítěti už tak často otřásá v základech. I samotná změna tedy musí být hlavně udržitelná.

Znáte pravidlo 3R? Teď nemyslím roušky, ruce, rozestupy :) Původně byla tahle zkratka spojená právě s udržitelností: reduce (omezit), replace (nahradit) a reuse nebo recycle (použít znovu). Můžete najít i další “erka” jako například rot (kompostovat) nebo refuse (odmítat). Dneska pro vás mám 5P,  jsou to takové relativně bezbolestné oblasti, kde můžete začít svou cestu za udržitelnějším způsobem života.

1. Plánování a průzkum

Našli jste motivaci k změně? Super, ale důležité je nepřepálit začátek. Sepište si seznam činností, které chcete dělat jinak (lépe) a vyberte si jednu věc. Vážně. Jen jednu. Tuhle věc nebo činnost si naplánujte a promyslete. Chcete si nosit svůj kelímek na kafe a omezit tak odpad? Bezva! Zjistěte si, kde vám do něj ochotně udělají kávu a vyberte si takový, který není těžký a dobře těsní. Když se totiž během prvního týdne dvakrát polejete horkým kafem a zbytky nápoje vám vytečou do kabelky, motivace ke změně vám rychle dojde. A to by byla škoda.

Teprve až se s první změnou sžijete, začněte začleňovat další. Díky malým a postupným změnám zajistíte, že vás vaše ambice nesemelou a nadšení vám naopak vydrží.

2. Plátěnky a pytlíky

Omezení jednorázového plastu je bezesporu jednou z nejdůležitějších oblastí na cestě k redukci odpadu. Je to také oblast, kde se toho už hodně událo. Nákup do vlastních tašek už praktikuje kde kdo a jestli je zrovna tohle věc, kterou jste si ještě neosvojili, velmi ráda ji doporučím jako vhodný první krok. Jaká je ale ta správná cesta? Co je lepší? Igelitka nebo papírovka? Odpověď není jednoduchá. Například kvalitní plastová taška typu “priorka” je sice na pohled ošklivá věc. Je ale téměř nezničitelná, a tak vám vydrží mnoho let, možná i generací :) Proto je tedy ekologičtější volbou než hromady papírových tašek, při jejichž výrobě se spotřebuje velké množství vody. Lehká plastová taška, která se ale brzy protrhne už tak dobrý poměr kvalita/výkon/dopad na životní prostředí nenabízí.

Další alternativou jsou látkové tašky. Tady ale zase záleží, z jakého materiálu je taška vyrobená. Máte rádi ty bavlněné? Vypadají tak pěkně eko, že jo? Ale nejsou :( Podle studie realizované na pražské VŠCHT je naprostým vítězem taška z polyesteru (PES). Na tu bavlněnou totiž opět potřebujeme při výrobě hrozně moc vody, pěstování bavlny je celkově velmi náročné na zdroje. Bohužel to platí i pro srovnání s BIO bavlnou. Než si poběžíte nějakou PES tašku koupit, mrkněte, jestli se vám v útrobách domova někde nějaká neválí. Nechápu jak my to děláme, ale zvládli jsme jich nashromáždit dost, takže mám v každé kabelce jednu a spontánní nákup pak není problém.

Skvělým pomocníkem jsou i pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu. Prostě náhrada za ty lehoučké plastové mrzáky, co nikdy nejdou utrhnout ani rozdělat a tak rádi se roztrhnou, když to nejmíň potřebujete. Opakovatelně použitelné pytlíky můžete koupit, ale dají také ušít ze starých záclon. Pamatujete na reuserecycle? Tak to je ono. Já neumím moc dobře šít, tak jsem si je ušít nechala. Mám jich 10 a stačí nám to krásně.

  • 3. Plenky

Tohle je velmi ožehavé téma. Pokud byste brali v potaz jen dopad na životní prostředí, vyjdou vám nejlíp látkovky. Mají i jiné benefity a jsou skvělou variantou pro majitele sušiček, teplých půd a zahrad se sušákem. Pokud ale nemáte kde sušit, rozhodně si nevyčítejte, že sáhnete po jednorázových plenkách. Prostě akceptujte situaci a přárodu ušetřete jinde. V dnešní době se dají mezi jednorázovými plenkami najít alespoň o něco lepší varianty. Máme české výrobce, kteří používají ekologicky šetrnější technologie a berou materiál pro výrobu od ekologicky smýšlejících producentů a podobně. Pro spoustu rodin je udržitelný model kombinace látkových plen na doma a jednorázových pro případ cestování a na noc.

4. Příkrmy

Vařit doma nebo kupovat? Do čeho pak plnit? Jestli plenky jsou ožehavé téma, tak příkrmy na tom nejsou o mnoho lépe. Kdy zavádět? Co první? Kolik toho musí sníst? Jak je to s tím imunitním oknem a co potravinové alergie?

Vraťme se do bodu jedna. Plánování a průzkum. Děťátko bude příkrm potřebovat pouze pár měsíců. Od 1 roku už bude pomalu jíst podobně jako rodiče, i když ještě s menšími úpravami. Jedná se tedy o relativně krátkou fázi života dítěte. Proto pečlivě zvažte, co všechno na tuto dobu opravdu potřebujete a zkuste před nákupem parních hrnců, mixérů a plnitelných pytlíčků zjistit, jestli vám vaření vyhovuje a jestli to prcek vůbec jí. Chutná mu to? Prima! Svačinu v podobě pyré slupne i batole nebo předškolák a plnitelné pytlíky tak ještě využijete. Nechutná mu to? Nebaví vás to vařit? Taky v pohodě! Jak jsme si řekli, ta doba je relativně krátká.

5. Půjčování

Je dobré si uvědomit, že ne všechno je potřeba vlastnit, i když vám možná rodina tvrdí opak. Pravdou totiž je, že většinu dětského zboží potřebujeme jen velmi krátký čas. Na trhu je hromada produktů, spousta možností a variant všeho. Nikdo vám ale nezaručí, že zrovna vaše dítě danou věc využije, nebo že zrovna vám bude vyhovovat. Půjčit si například odsávačku mléka, šátek nebo nosítko pak může být fajn řešení obzvlášť pro ty, kteří plánují jen jedno dítko. Dnes už je dostupná i půjčovna dětského oblečení a hraček. A nutno dodat, že půjčování je nejen ekologičtější, ale i ekonomičtější varianta.

Co si z článku odnést na závěr?

  • Začít s odpovědnějším a udržitelnějším způsobem života nemusí být žádná věda
  • Nechtějte ale všechno hned
  • Aby to mělo cenu, musí být změna dlouhodobá
  • Aby mohla být změna dlouhodobá, musí být udržitelná
  • Příklady táhnou –  nesrovnávejte se s ostatními, kteří jsou třeba s šetrným přístupem k životnímu prostředí na své cestě dál. Nebojte se u nich ale inspirovat. A zkuste sami inspirovat své okolí.

Kristýna pomáhá firmám a institucím s komunikací. Má velmi ráda přírodu a zvířata a pojem ekologie pro ní není sprosté slovo. Je ale také matkou dvou malých dětí. Proto ví, jak náročné je někdy skloubit své nároky a ambice s fungováním rodiny.