Kolik hraček děti potřebují?

   Když se stanete rodiči, ve vašem životě se toho mnoho změní. Některé změny jsou očekávané. Bohužel mezi ně patří přerušovaný spánek a tandemové návštěvy koupelny. Některé změny jsou očekávané méně. Například, že po zastavení kočárku se dítě okamžitě probudí. Každý rodič bude mít své vlastní příklady, předpokládám (: A pak jsou tu pravidla, o kterých jsme přesvědčení, že je nikdy, ale fakt nikdy, neporušíme. Přece neposadím dítě k elektronické hračce, abych si v klidu vypila kafe. Jenže on mi to kafe chce jinak pořád míchat, ten náš maličký, a mě už docházejí čistá trička. Takže posadím. A nebo si třeba říkáte, že váš byt nebude vypadat jako dětská herna. A on nakonec vypadá. Dá se tomu ale nějak rozumně bránit?

   Co si budeme povídat, jednoduché to není. Přijdou narozeniny a Vánoce, kdy hračky přibývají neuvěřitelným tempem. Další hračky kupujeme průběžně, abychom děti potěšili. Někdy je kupujeme i proto, že se prostě líbí nám dospělým nebo máme pocit, že hračka podpoří dítě v jeho přirozeném rozvoji, což chce přece každý rodič. A výrobci hraček vědí, na jakou strunu rodičů zahrát.

   Jak je to ale s hračkami doopravdy? Je větší množství hraček pro děti přínosnější? Kolik hraček by měly mít děti k dispozici? Pojďme se kouknout, co říkají odborníci.

   “Děti si potřebují hrát, ale nemusí to nutně být s hračkami. Dobře poslouží i kuchyňské nádobí (hrnce, pánve, dózy na potraviny) nebo kartonové krabice.” říká Dr. Deborah MacNamara, která se v Neufeldově institutu ve Vancouveru více než 20 let věnuje práci rodinného poradce a pedagoga.

   Na téma optimálního počtu hraček byly zpracovány i nejrůznější vědecké studie, dvě z nich bych ráda zmínila. První proběhla na univerzitě v Toledu a týkala se batolat ve věku 18-30 měsíců. Každé z dětí dostalo k dispozici 4 nebo 16 hraček. Pozorování ukázala, že děti, které dostaly 4 hračky, se při hře více soustředily, používaly hračky kreativněji a hra je více bavila.

   Druhý experiment proběhl v roce 1992 v Německu. Jeho název by se dal přeložit jako Školky bez hraček. Školky, které se do projektu zapojily, na 3 měsíce odstranily ze tříd všechny hračky. A co se dělo potom? Učitelé popisují, že první den experimentu byly děti překvapené, pokukovaly po třídě a přemýšlely, kam se poděly hračky. Už druhý den si ale děti ze židlí a dek začaly stavět pevnosti. Postupně si spolu začaly více povídat a vymýšlet a organizovat si další způsoby zábavy. Na konci zkušebního období se učitelé školek vesměs shodli, že děti se naučily při hře používat fantazii v mnohem větší míře. Zlepšila se také jejich schopnost koncentrace a komunikace.

Proč dětem vyhovuje menší počet hraček?

   Hra je pro děti tím, čím je pro dospělé práce. Děti se hrou každý den učí něco nového, zdokonalují se v mnoha různých ohledech. Když se zamyslíte nad tím, v jakém prostředí dokážete nejlépe pracovat, pravděpodobně si představíte situaci, kdy máte na stole docela pořádek, nezvoní vám telefon, nikdo na vás nemluví a máte tak klid a čas se soustředit. Pro děti je pracovním prostředím místo, kde si hrají. Pokud je zaplněné hračkami, je to jako kdybyste na pracovním stole měli haldy papírů, které by vám neustále připomínaly nedokončené úkoly. Klidu vám nepřidají. I proto dětem vyhovuje menší počet hraček. Od hry je nerozptylují spousty dalších hraček. Jaké jsou další důvody?

 • s menším počtem hraček se děti lépe soustředí na každou z nich a mohou jí věnovat víc času
 • pro děti, které mají méně hraček, je snazší si vybrat tu, se kterou si chtějí hrát. Zejména pro menší děti (miminka a batolata) je výběr z mnoha variant opravdu těžké provést.
 • méně hraček děti pečovat o své věci – když máte 2 autíčka, budete se o ně starat jinak, než když jich máte plné krabice
 • děti mají čas věnovat se i jiným aktivitám – čtení, malování, tvoření
 • sourozenci, kteří mají méně hraček, se paradoxně méně hádají. Kdo by to čekal, že? Z provedených výzkumů ale vyplývá, že sourozenci s méně hračkami se lépe učí sdílet a spolupracovat
 • malým dětem je vrozený smysl pro pořádek, který s menším počtem hraček dokážou samy lépe udržovat

   I pro rodiče je menší počet hraček praktický. Lépe vidíte s čím si dítě hraje a jaké aktivity už naopak opustilo. A samozřejmě je mnohem snazší pokojíček uklidit.

   Zejména miminka a batolata hračky užijí (až na čestné výjimky) jen chvíli. Zpravidla v řádu týdnů nebo maximálně jednoho či dvou měsíců hračku objeví, prozkoumají, zvládnou a přesouvají se k nové výzvě. I proto dává smysl půjčování hraček. Když navíc zjistíte, že vaše dítě o hračku nejeví zájem, můžete ji obratem vyměnit za jinou. Pokud vám půjčování hraček připadá jako zajímavý nápad, koukněte na naše předplatná a hlavně do našeho katalogu hraček (: A nezapomeňte se přihlásit k našemu newsletteru, ať víte, co se u nás děje nového.

Kolik hraček je tedy moc a kolik je málo?

   Za optimální počet hraček, které by dítě mělo mít v jeden okamžik k dispozici, lze považovat asi 6 až 8 kusů hraček či aktivit. Neznamená to ale, že byste jich doma neměli mít víc. Hračky je ideální po 1 až 2 týdnech střídat. A vracet zpět. Celkem lze tedy doporučit 12-24 hraček (6 až 8, krát 2 nebo 3 na prostřídání). A oblíbeného plyšového muchlíka mezi ně počítat nemusíte, ten může být klidně extra (: K těmto hračkám určitě přidejte pár knih. Ideální je namixovat nějaké oblíbené, nějaké jen málo okoukané a k nim přidat 1 nebo 2 nové, neznámé – klidně půjčené z knihovny. Dítě si tak může vybrat podle nálady. Někdy má chuť vyzkoušet něco nového, jindy se naopak rádo vrátí ke známé knížce. Knížky můžete rotovat stejně jako hračky. A k tomu můžete mít připravenou vždy jednu nebo dvě umělecké aktivity – modelínu, pastelky, vodní omalovánky pro mrňousky nebo cokoli jiného, co si vymyslíte. 

   Tak budete mít neustále jistotu, že dítě není nabídkou hraček a aktivit zahlceno.  Zároveň dítěti umožníte pestrý výběr podle momentální nálady. Ideální je, pokud jsou hračky, knížky i aktivity umístěné tak, že na ně děti vidí a mohou si je samy brát, když se jim chtějí věnovat.

Rozhodli jste se, že zkusíte omezit počet hraček? Jak vyčistit pokojíček, aby byl tak akorát plný?

   Máte pocit, že se vám líbí myšlenka přiměřeně zaplněného pokojíčku, ale nejste si jistí, kde a jak s probíráním začít? Nejprve pár obecných tipů:

 • nemusíte celé třídění provést najednou, pro vaše děti by to nejspíš bylo nepříjemné. Zkuste si třídění rozložit na 2x nebo na 3x. Pokud máte děti ve věku, kdy si již budou umět vaše informace trošku přebrat (18+ měsíců), povězte jim co a proč budete dělat.
 • třiďte hračky „dvoustupňově“. Abyste dětem nesebrali hračku, která jim bude chybět, začněte vytříděním podle vašeho názoru nepotřebných hraček. Hned je ale neprodávejte/nedarujte/nevyhazujte. Nejprve je na 1 až 2 týdny někde uložte (ve sklepě, na půdě, v garáži). Pokud si dítě během této doby o některou z vytříděných hraček neřekne, pravděpodobně už mu nebude chybět ani v budoucnosti.
 • neberte dětem hračky, které mají rády, i když vám se nelíbí – to je asi úplně nejdůležitější. Vás by taky štvalo, kdyby vám někdo třídil osobní věci a vyházel je bez ohledu na vaše city, že jo?

A teď konkrétně k tomu, jak hračky protřídit:

 • nejprve dejte pryč hračky, které nejsou kompletní – puzzle s několika chybějícími dílky , auta bez kol, panenka bez hlavy…je to asi srozumitelné, že? Jedinou výjimkou jsou ty hračky, které jsou pro vaše děti z nějakého důvodu nenahraditelné.
 • dál můžete s klidem dát pryč hračky, které máte ve více exemplářích – dítě nepotřebuje 18 plyšáků, 25 autíček, 16 dřevěných stavebnic a 24 sad puzzlí. Vyberte ty nejoblíbenější, od každého typu hračky jen pár kousků a zbytek uložte mimo dohled. Když něco oblíbeného vytřídíte, dítě si o to během 1 nebo 2 týdnů řekne.
 • elektronické hračky – slouží spíš pro pobavení, než že by děti podporovaly v rozvoji. Není špatné je mít, ale stačí jich jen několik. Nechte si ty nejhezčí, nejmilejší a nejméně otravné (:
 • pryč dejte i hračky, kterým už vaše děti odrostly. Pokud si je chcete schovat na památku, uložte je mimo dětský pokoj. Jestli je nemáte kam jinam dát, najděte jim v dětském pokoji místo, kde nebudou zamíchané mezi ostatní hračky. 
 • hračky, do kterých děti ještě nedorostly – naložte s nimi stejně jako s hračkami, kterým už děti odrostly. Uložte je někde stranou, ať nejsou zamíchané mezi aktuálně používané hračky.
 • zkuste si dát záležet na tom, aby v pokojíčku zůstaly alespoň nějaké hračky, které umožní dětem svobodnou hru. To je způsob hry, kdy není přesně dáno, jak se má vyvíjet a tato hra velmi podněcuje dětskou fantazii. Mezi takové hračky patří nejrůznější stavebnice, figurky, umělecké materiály a podobně. Mnoho takových hraček najdete i v naší online půjčovně – koukněte například na hračky Fat Brain Toys, Tegu, Plan Toys, Little Dutch nebo Melissa&Doug.

Jak zařídit, aby dětský pokojíček po Vánocích a narozeninách nebyl zase hned přeplněný?

   Možná se vám podaří vymyslet jeden nebo dva větší dárky, na které se rodina ráda složí a vaše maličké z nich bude mít velkou radost a dlouho mu vydrží.

   Můžete také zkusit navrhnout jiné dárky než hračky. Například pokud chodí vaše děti na kroužky nebo na ně potřebují pořídit nějaké specifické vybavení, je to skvělý tip na dárek. Možná má vaše maličké oblíbený časopis a tak by ho potěšilo předplatné. Nebo byste užili nějaké sportovní vybavení.

   Vůbec nejlepšími dárky jsou společné zážitky – výlet do zoo s dědou a babičkou, bruslení nebo sáňkování spojené s návštěvou kavárny a hrnkem dobrého kakaa s tetou nebo návštěva kina nebo dětského představení v divadle. Tím, že dětem darujete zážitek, je také učíte, že hodnotu nemají věci, ale spíš blízcí lidé a čas s nimi strávený. A to je přece krásné poselství (:

   Jakým dárkem jste svým dětem udělali největší radost? Uměli jste předem odhadnout, že to bude ten pravý dárek a nebo vás to překvapilo?

Přeji šťastnou ruku při letošním výběru. 

Martina