Letní dobrodružství za humny

Jaké jsou vaše nejmilejší vzpomínky z dětství? Já mám dvě oblíbené – jedna je ze zimy, kdy mi bylo tak 5 let a rodiče spolu se strejdou a dědou nám na chalupě vyrobili bobovou dráhu. Vyjezdili jsme si se sestřenicí korýtko a to se potom na noc polilo vodou, aby nám to v něm pořádně svištělo….a bylo to báječný. Myslím, že jsme probobovaly nejednu kombinézu (:

Druhá vzpomínka je z léta z louky za tou samou chalupou. Chodili jsme s dědou pro mléko do kravína do bandasky, abysme si mohli uvařit puding. Správně jsme měli chodit po silnici, ale přes louku za chalupou to bylo kratší, jen se tam většinou pásly krávy. Ony nám nevadily a my jim taky ne, takže jsme si zkracovali cestu a chodili skrz ohradu. Ale jednou tam místo krav byl býk….bezpečné to asi nebylo a dědova slova “Martinko, teď chvíli poběžíme.” si pamatuji jako dneska. V ohradě s býkem se pravděpodobně běhat nemá, ale Google ani 5G jsme tenkrát neměli, takže jsme běželi. Měli jsme štěstí, nikomu se nic nestalo (býkovi jsme byli myslím naprosto lhostejní) a já mám jen tuhle vzpomínku, která je veselá, protože jsem tenkrát byla malá a skoro ničeho jsem se nebála, protože se mnou byl děda a ten by přece nedopustil, aby se mi něco stalo.

A co tím chci říct? Určitě nemyslím, že byste měli vzít svoje děti a vyrazit s nimi hledat ohrady plné býků. Mám spíš na mysli to, že dobrodružství čeká za humny a není potřeba pořizovat drahé vybavení nebo kamkoli cestovat, abyste si ho s dětmi mohli užívat plnými doušky. Řekla bych, že je to spíš o tom najít společnou rodinnou rychlost, aby si takové společné dobrodružství užili všichni. Ve zdraví (: Abyste jednou vy i vaše děti měli na co vzpomínat.

A rovnou přidávám pár tipů na dobrodružné aktivity s dětmi, na které vám stačí si vyhradit třeba kousek víkendového dne a nemusíte si kvůli nim vzít hypotéku.

Vyražte na túru

Máte ve svém okolí zajímavé místo nebo třeba kopec? Podívejte se na mapy.cz, kde je k dispozici turistická mapa a jsou tam vyznačené i naučné stezky, které vás třeba inspirují. Vezměte si dobré boty, přibalte si svačinu, oblíbenou hračku pro prcky, nosítko nebo kočárek (až budou bolet nožky) a náhradní oblečení a můžete dobýt prakticky jakýkoli cíl. Naplánujte si výlet radši kratší, ať nemusíte spěchat a můžete se víc přizpůsobit tempu nejmladších členů výpravy. Oni vám toho totiž spoustu ukážou – nepřehlédnou žádného broučka, ptáčka ani zajímavou větev. Navíc můžete společně všechno fotit nebo kreslit a mít z výpravy pěknou vzpomínku. Děti si na výpravách vytvoří vztah k přírodě, oblíbí si chození po výletech a vy s nimi budete moci postupně plánovat i náročnější expedice. A uvidíte, že si ještě večer před spaním budete mít o čem povídat.

Nasbírejte si ovoce a upečte společně koláč

Jestli nemáte vlastní zahrádku s jahodovým políčkem, nezoufejte. Míst, kde si můžete jahody nasbírat je spousta. Podívejte se do mapy samosběru: https://www.zscr.cz/clanek/mapa-samosberu-jahod-6137?gclid=CjwKCAjww-CGBhALEiwAQzWxOul4pp7dSF8TzHJj9v10T5Inzq2P7i3ykRFLuHxP-95HqzJzQCCh7hoClj8QAvD_BwE

Za chvíli začnou dozrávat borůvky, tak si můžete počkat na ně nebo místo sbírání vyrazit na trh a koupit ovoce tam. Důležité je jít tam společně, poradit se o tom, jaké ovoce vybrat a hlavně si to užít. Maminka by si možná mohla koupit i kafíčko? (: Dalším krokem bude SPOLEČNĚ něco upéct. Ano, bude to trvat déle. Ano, bude z toho mnohem víc nepořádku. Ano, výsledek možná nebude esteticky dokonalý. Ale vaše maličké bude hrozně pyšné, že mohlo přiložit ruce k dílu a budete mít krásný společný zážitek a dobrotu k zítřejší snídani (:

Vyražte na lov pokladů

Víte o tom, že poklady jsou všude kolem nás? Je jedno jestli vyrazíte do lesa, do parku nebo k řece, najdete je všude. Můžete si napsat seznam toho, co si chcete z výpravy přinést nebo můžete sbírat to, co vám padne do oka. Poklady si můžete doma uložit do tajné skrýše, nebo z nich vytvořit umělecké dílo. Z nasbíraných a usušených květin můžete třeba vyrobit přání pro rodinu nebo přátelé k narozeninám. Fantazii se meze nekladou.

Spaní pod hvězdami (nebo pod stanem)

Bydlíte v domě a máte terasu? Zkuste si na ní jednou ustlat a strávit noc pod hvězdami na čerstvém vzduchu. Uvidíte, jak dobře se vyspíte (: A jestli máte hrůzu z toho, že by se k vám přiblížil hmyz a obtěžoval vás, postavte si stan. Večeři si můžete uvařit na vařiči a snídani klidně taky. A jestli nemáte zahradu, vyražte do nejbližšího (nebo jakéhokoli) kempu. Uvidíte, jak si děti takové dobrodružství užijí. A vy taky, i když si to třeba neumíte představit. Pro tyto účely nezapomeňte pro sebe i pro partnera přibalit lahev vína nebo pivo na večer, až budou děti spinkat (: 

Vodní živel

Ať už máte děti menší nebo větší, zábavu si užijete i u vody. My jezdíme rádi na Seč, ale rybníků a přehrad, kam můžete vyrazit je nespočet. Vyberte si místo, kde si můžete půjčit třeba kánoi, zabalte si opalování krém, něco na hlavu a piknikový oběd a odrážte od břehu objevovat pobřeží. S většími dětmi a plovacími pomůckami se nemusíte bát ani SUP, na něm si taky užijete spoustu zábavy. A spojit to můžete třeba i s tím spaním pod stanem.

Blátosláva

Potlačte v mysli, co vás čeká po návratu a vyražte si hrát do deště a bláta. Děti to milují a vám se to bude pravděpodobně líbit taky (: Osobně mám na deštivém počasí ráda, že není vůbec nikdo venku. Můžete s dětmi dovádět a nikdo vás u toho neuvidí (: Užijete si spoustu legrace a bude vás to stát jen jednu pračku prádla navíc. 

Letní bobování

Věděli jste, že bobovat se dá i v létě? Je to tajemství, které skoro nikdo nezná. Mezi dětmi budete za hrdiny, ty o tom totiž taky nevědí. Vyražte nejlépe po dešti, to tráva dobře klouže a vezměte si kus kartónu (třeba kus krabice), na kterém se budete vozit.

Jaká letní dobrodružství s dětmi podnikáte vy? Podělte se v komentářích a inspirujte ostatní.

Krásné léto,

Martina