Miminko a poloha na bříšku. Proč je důležitá a jak na ní

Podívejme se nejprve na to, proč je pro miminko důležité, aby v ní trávilo čas. Postupné vzpřimování (vertikalizace) dítěte probíhá od hlavy k patám. Dítě se nejprve učí zvedat hlavičku a později i trup a pánev nad podložku, což se děje právě a pouze v poloze na bříšku. Při těchto dovednostech si miminko postupně posiluje důležité svalové skupiny (paže, oblast šíje, mezilopatkové svaly, bříško i hýždě). V poloze na bříšku také dochází k rozvoji rovnováhy, která je důležitá i později při vertikalizaci (lezení, sed, stoj a chůze). Pokládá se zde také základ orientačním dovednostem a koordinaci pohybů.

Kdy a jak s polohováním na bříško začít? Většina odborníků se shodne, že nejlépe hned od narození. Polohu na bříšku je ideální nabízet v každém bdělém okénku (mezi šlofíky). Po nakrmení a odříhnutí nebo i před krmením, pokud je miminko spokojené. Je vhodnější nabízet čas na bříšku několikrát za den na kratší dobu, než jednou denně na delší časový úsek. Poloha na bříšku je totiž pro miminko pracná, je to pro něj intenzivní cvičení. Protože se nechce dívat do podložky, jeho přirozená zvědavost ho láká zvedat hlavičku a rozhlédnout se okolo sebe.

Miminko můžete na polohu na bříšku zvykat postupně. V prvních dnech a týdnech života nemusíte miminko pokládat na vodorovnou podložku, ale můžete si sednout do polosedu (s opřenými zády na gauči nebo na posteli) a miminko si položit hlavou na hrudník. Tato poloha má spoustu benefitů – miminko slyší tlukot vašeho srdce, na který je zvyklé z bříška. Navíc je v kontaktu kůže na kůži, což mu přináší pocit bezpečí. Počítejte s tím, že zpočátku bude u vás na hrudi jen ležet a hlavičku začne zvedat až po pár týdnech. Miminku v této poloze přidržujeme pánev/zadeček a temeno hlavičky, aby miminko nemělo zakloněnou hlavu a prohnutí v páteři. O tom jak vypadá záklon hlavy a prohnutí v zádech se dočtete níže.

Je dobré počítat s tím, že se ze začátku nemusí miminku na bříšku líbit. Na bříšku není nutné ho trápit dlouho. Začněte klidně jen půl minutou a uvidíte, že za týden nebo za dva se klidně dostanete na 5 minut několikrát denně.

Až budete připravení položit miminko na bříško do vodorovné polohy (je dobré počkat na zahojení pupíku), připravte mu nejprve vhodné prostředí. Na bříško pokládáme na relativně pevný podklad. To znamená, že nepokládáme na měkké hrací podložky, do peřinek nebo na postel. Tím bychom miminku hodně komplikovali práci. Zvednout se na měkkém podkladu je náročnější, než zvednout se tam, kde se máte o co pevného opřít. Zkuste si to (: Nám se doma osvědčila tenká hrací podložka (měla by mít okolo 1 cm tloušťky) a dobře fungují i různé puzzle podložky, které můžete následně rychle sklidit. Buď jsme pokládali prcka přímo na podložku nebo jsme pod něj zpočátku pokládali látkovou plenku. Ideální je, když najdete takovou podložku, na kterou vám nebude vadit položit miminko i nahaté (nebude vám vadit, když se na ní vyčůrá nebo i něco jiného (:). Pokud miminko necháte v plence, může díky ní mít trochu posunuté těžiště směrem k hlavě (mírně zvednutou pánev) a navíc dítě bez plenek se dokáže pohybovat aktivněji. Zvednutí pánve (pokud má miminko plenku) vede k prohnutí v páteři (vidíme kožní rýhy na zádech/bocích miminka) a k záklonu hlavy, což miminko nevhodně zatěžuje. Pro děti je navíc příjemné a zdravé být chvíli bez plenky. Jen je potřeba trocha toho odhodlání (:

Kromě vhodné podložky a oblečení (nebo spíš neoblečení) budete potřebovat také pár zajímavých hraček. Nemusí jich být mnoho, stačí klidně 3 nebo 4 a je ideální je čas od času obměnit, aby miminko mělo po ruce vždycky něco nového a neprozkoumaného. Protože miminkovské hračky využijete opravdu jen chvíli, je výhodné si je půjčit. V článku vám ukážeme některé hračky, které u nás v půjčovně pro miminka máme. Tak jestli vám dochází inspirace, co miminku nabídnout, přidejte se k našim předplatitelům a máte vyřešeno (:

A jestli máte ve svém okolí novopečenou nebo nastávající maminku, která nerada kupuje věci, které využije jen chvíli, můžete ji překvapit dárkovou kartou do naší online půjčovny hraček. Určitě ji ocení (:

Místo podložky na podlaze můžete miminko pokládat i na jídelní stůl, kde s ním můžete snadněji komunikovat ve výšce jeho očí, ale nesmíte se od něj samozřejmě ani na krok hnout. Osobně ale preferuji podlahu, protože se můžu k miminku natáhnout (: Na stůl jsem nikdy nesebrala odvahu (:

Než se pustíme dál, neodpustím si upozornění. Nikdy nepokládejte miminko na bříško ke spaní, je to jeden z rizikových faktorů syndromu náhlého úmrtí kojence. Od miminka na bříšku neodcházíme. Pokud potřebujeme poodejít, otočíme miminko na záda.

Za chvilku se podíváme na to, co miminka na bříšku s postupem času provádějí. Určitě bude dobré zmínit, že důležitější než věk, ve kterém dítě nějakou dovednost zvládne, je správná posloupnost vývojových kroků a jejich kvalita.

Záleží také na příjemné atmosféře. Miminka velmi snadno vycítí napětí. Pro pohodu miminka i rodičů je proto dobré vytvořit pohodovou atmosféru bez stresu, povídat si a miminko povzbuzovat.

Pokud ale máte při pohledu na své miminko jakékoli podezření, že vývoj neprobíhá standardním způsobem, neváhejte se obrátit na svého pediatra, aby ho zkontroloval.

A teď už na polohu na bříšku měsíc po měsíci.

Novorozenec na bříšku

Pokud položíte novorozence do vodorovné polohy na bříšku, bude ležet schoulený, s vystrčeným zadečkem a napjatými svaly prakticky na celém těle. Děťátko se aktivně neopírá, leží a s obtížemi může otočit hlavičku se strany na stranu. Když budete miminko pravidelně na bříško pokládat, uvidíte zhruba na konci prvního měsíce jeho života, že pánev i lokty se postupně uvolňují a klesají k podložce. Nožky se postupně natahují a paže se posouvají směrem k ramenům  – dítě se postupně začne opírat o předloktí. Dlaně jsou sevřené v pěsti. Je možné, že dítě dokáže na krátký okamžik zvednout hlavičku, ale zdaleka to není pravidlo.

Ke zvedání hlavičky je tu ještě důležitá poznámka. Je důležité dbát na to, aby dítě nebylo na bříšku motivované k záklonu hlavy, protože tím by docházelo k nežádoucímu přetížení krční páteře. Záklon poznáte tak, že se dítěti na zadní straně krku vytvoří kožní řasa. A protože u miminek platí, že kam se dívají oči, tam jde hlava, je nevhodné podávat hračku z výšky (ze stoje) nebo chodit okolo mininka a za ním. Miminko se na vás bude chtít dívat a bude zaklánět hlavu. Ve chvílích, kdy je miminko na bříšku, je nejlepší si k němu lehnout a z této pozice nabízet hračku. Můžeme také lákat mimčo k otočení za naším hlasem a obličejem.

Poloha na bříšku ve druhém měsíci

Můžeme si všimnout, že těžiště (místo, kde se miminko opírá o podložku) se postupně posouvá do oblasti pupíku. Předloktí se posouvají pod ramena a prsty jsou stále sevřené do pěstí. Měla by být postupně patrná snaha zvednout hlavičku a koukat okolo sebe. Při otáčení hlavičky je ještě patrný úklon trupu, v tomto věku je to v pořádku. Dáváme pozor na záklon hlavičky (kožní řasa v oblasti šíje). Stále dbáme na to, abychom hračky nabízeli u podložky, v úrovni očí dítěte. Tím záklonu můžeme předcházet. Vyplatí se mít po ruce pár pěkných a zajímavých hraček, které budeme střídat, abychom miminko motivovali k aktivitě. Pokud začne být miminko nespokojené, opatrně ho přetočíme na záda a necháme ho v této poloze odpočinout. Po chvíli můžeme na bříško opět vrátit.

Které hračky jsou v tomto věku vhodné? Z našeho katalogu například tyto:


Lesní hračky hrošice Alice

Little Dutch plyšová aktivní kostka Ocean Pink

Taf Toys knížka pro hru na bříšku

Poloha na bříšku ve třetím měsíci

Během třetího měsíce zpravidla miminka, která mají dostatek příležitostí trávit čas na bříšku, dosáhnou prvního velkého milníku tzv. prvního vzpřímení. Co to je? Je to poloha, kdy se dítě opírá o vnitřní stranu obou loktů (lokty se podložky dotýkají před úrovní ramen a jsou šíře než ramena) a o stydkou kost. Prsty se uvolňují z pěstí a dolní končetiny leží volně na podložce. Hlava je od podložky zvednutá asi o 60 stupňů (je v prodloužení páteře) a děťátko otáčí hlavičkou v rozsahu asi 30 stupňů na obě strany, přičemž trup se při otáčení nehýbe. Tady pozorujeme rozvojem rovnováhy. Nutno dodat, že je pro dítě poloha na bříšku stále namáhavá. Důležité je ale zvládnutí prvního vzpřímení a jeho pravidelné opakování. Dítě by nemělo padat na bok ani na záda, v tomto věku by se nejednalo o dovednost (přetočení), ale opravdu o přepadnutí a ztrátu rovnováhy.

Pokud má dítě na konci třetího měsíce věku těžiště blíž hrudníčku a neopírá se o ruce, naopak je rozhazuje, je vhodné se obrátit na pediatra. Nesprávné vzorce je dobré co nejdříve nahradit těmi správnými (zpravidla pomocí rehabilitačních cvičení), aby další fáze vývoje probíhala kvalitně. Je vhodné také zkontrolovat, zda manipulace s dítětem probíhá správně. Doporučuje se zejména nenabízet sed ani svislou polohu při nošení dítěte a to až do 9 měsíců věku. Odbornicí na toto téma je, nejen u nás, Eva Kiedroňová, pokud chcete tip, kam se podívat pro podrobnější informace o psychomotorickém vývoji.

První vzpřímení

Poloha na bříšku ve čtvrtém měsíci

Postupně pozorujeme zvedání hrudníčku nad podložku a ruce se začínají opírat o patky dlaní, lokty jsou ohnuté. Stále dáváme pozor na záklon hlavy. Přibližně na konci čtvrtého měsíce (ale může to být i později) se začne uvolňovat ruka, takže dítě je schopné vzít si do ní hračku. Toto uchopení proběhne tak, že dítě se opře o loket a kyčelní kloub na jedné straně těla, na druhé straně vystrčí kolínko do strany zhruba do úrovně pasu a na této straně také uvolní ruku, která se natáhne za hračkou. Hračky proto nabízíme ze strany, nikoli do středu před dítě. Tím miminko motivujeme k procvičení tohoto tzv. zkříženého vzoru. Zkřížený vzor je velmi důležitý z hlediska propojování hemisfér v mozku a rozvoje křížového pohybu při lezení.

Pokud přemýšlíte o tom, jaké hračky teď miminku nabízet, můžete se inspirovat tady:


Melissa & Doug plyšová rybka

Infantino závěsná textilní knížka

Djeco chrastítko medvídek

Poloha na bříšku v pátém měsíci

Poloha na bříšku už pro miminko přestává být náročná. Zkřížený vzor už používá běžně. Při vzpřímení se miminko opírá o stehna, paže mohou být natažené nebo pokrčené, oboje je v pořádku. V tomto věku děti často objeví houpání na pupíku. Jako doplňková pozice není na škodu, pokud by ale miminko v tomto věku mělo těžiště na pupíku často a k tomu prohnutá záda (vidíme kožní rýhy – varhánky), je to důvod ke konzultaci s pediatrem. Pokud po chvíli na bříšku vidíme, že dítě ochabuje v aktivitě, zaklání hlavu a prohýbá se v zádech, obrátíme miminko na záda a necháme ho odpočinout.

Poloha na bříšku v šestém měsíci

Při pravidelném polohování miminka na bříško, dojde přibližně do šestého měsíce k takovému rozvoji rovnováhy, koordinace i svalů (břišních, šíjových i v oblasti hrudní páteře), že je dítě schopné zvládnout tzv. druhé vzpřímení. Jak druhé vzpřímení vypadá? Dítě se opírá o stehna a rozvinuté dlaně natažených horních končetin. Se zvládnutím druhého vzpřímení a se zpevněním břišních svalů přichází ještě jedna důležitá změna. Doposud převládající břišní dýchání začíná být nahrazováno dýcháním hrudním, což má velkou roli na následný rozvoj řeči. Okolo šestého měsíce děti zvládnou obrat ze zad na bříško, což je pro ně velký zlom. Poloha na bříšku začíná být preferovaná, na zádech už miminko moc být nechce, pokud nemá nad sebou zajímavou hračku nebo nechce odpočívat či spát.

Druhé vzpřímení

Dítě se nyní také učí otáčet za hračkou (nemusí to být nutně v šestém měsíci, ale i později v měsíci sedmém). Opírá se o pupík, překládá ruce a otáčí se okolo své osy. Posiluje si tak dál paže a trénuje si střídavý pohyb končetin, což se mu bude hodit při lezení a chůzi. Kontrolujeme, že se dítě umí otáčet na obě strany. Pokud jednu stranu preferuje, lákáme hračkou záměrně na stranu druhou. Pokud bychom neviděli pokrok, je vhodné zkonzultovat situaci s pediatrem.

Na rozdíl od polohy na zádech, která miminku nabízí odpočinek a uvolnění, vyžaduje poloha na bříšku aktivní zapojení skoro celého těla. Postupné posílení svalových skupin, rozvoj orientace a koordinace pak miminku umožní správně postupující vertikalizaci neboli vzpřímení.

Jak to máte s miminkem na bříšku vy? Je spokojené nebo se mu tam nelíbí? Jaká zábava se vám v poloze na bříšku osvědčila?

Jestli jste v článku našli zajímavé informace, nezapomeňte ho sdílet s ostatními, pro které by také mohl být prospěšný. A pokud nechcete přijít o další články a zajímavosti, určitě se přihlaste k odběru newsletteru. Nespamujeme, chodí zpravidla jednou za měsíc ale plný informací a novinek.